Epilepsi ve Yaşam - Epilepsi Hastalığı Tedavi Merkezi - Medical Park

Epilepsi ve Yaşam

Epilepsi ve Yaşam
Epilepsi hastası olan kadınların da uzman takibinde rahatlıkla doğum yapabilirler. Epilepsisi olmayan bir anne adayının sağlıklı doğum oranı, epilepsisi olan bir anne adayıyla yakındır. Yani iyi takip ve uygun ilaçlarla epilepsili kişiler de çocuk sahibi olabilir.

Epilepsinin beyin içerisinde bulunan sinir hücrelerinin geçici olarak normal olmayan bir elektrokimyasal boşalmasıyla meydan gelir. Epilepsi, hastada belli bir süre bilinç kaybı, duygu-durum, hareket ve algılama fonksiyonlarında bozuklukla karakterizedir. Beynin normalde çalışmasını ve iletimini sağlayan elektrik aktivitesinin kontrolsüz boşalımı sonucu ortaya çıkar.

Belirtiler Kişiden Kişiye Değişir!

Epilepsinin genetik geçişinin, yapılan çalışmalarda yüzde 40 oranında kendini gösterir. Rahatsızlığın belirtileri kişiden kişiye değişir. Bilinç kaybı, bayılma, dalma, dalgınlık, titreme, kasılma, yere düşme, anlamsız tekrarlayan hareketler yapma, nefes darlığı, nefes alamama ve morarma, kontrolsüz hareketler, idrar kaçırma, ağızdan tükürük gelmesi, bazen anormal sesler çıkarma, kriz sonrası uyuyakalma, şaşkınlık, korku ve olanları hatırlayamama gibi durumlar epilepsi belirtisi olabilir.

Bilgisayar Oyunlarına Dikkat!

Kişilerde görülen enfeksiyonların, uykusuzluğun, yorgunluğun, ilaçları düzensiz almanın, alkol alımının, vücudun susuz kalmasının, stresin, açlığın, aşırı bilgisayar oyunu oynamanın nöbetlerin ortaya çıkışını kolaylaştırıyor. Epilepsi nöbetleri ani dalma, şeklinde olabileceği gibi, kontrolsüz kasılma, düşme, bilinç kaybı, bayılma, bazen anlamsız sözler ve yineleyen hareketler yapmak şeklinde olabilir.